DOM 2016

13304999_1134735533258138_8779120601646661995_o

Výstava DOM (pod taktovkou o.z. Pnutia LUXUS) sa už po druhý krát koná v priestoroch Červenej Lisovne v bratislavskej Rači. Formát výstavy sa oproti minulému ročníku zmenil na multi-žánrový festival, ktorý spája vizuálne umenie s hudbou. Spomedzi 35 prihlásených umelcov porota vybrala 16 autorov, ktorých diela sa rozličnými spôsobmi dotýkali tohtoročnej témy “Výnimočnosť všednosti”.

Na začiatku DOM 2016 bola myšlienka zjednodušiť dnešnému divákovi vnímanie umeleckého diela, pretože jednou z tendencií súčasného umenia je neustále zvyšovať kritériá a požiadavky na vzdelanie publika. Stále väčšie požiadavky sú kladené na diváka, na jeho pozornosť a zaujatie závažnými a dôležitými – tzv. veľkými témami. Nechceme sa od týchto tém dištancovať, alebo zavrhovať diela, ktoré patria do tejto tendencie, ale tentokrát v DOMe s veľkými témami končíme. Chceme dopriať divákovi LUXUS z beztiaže pri vnímaní umenia. Koncepcia druhého ročníka sa zakladá na ľahkosti, na vnímaní každodennej banality a jej krásy či odpudivosti. Na vnímaní obyčajnosti momentu neobyčajným spôsobom.

Všednosť je náhle nevšedná, keď v nej vieme (alebo aspoň chceme) hľadať estetično. To však nepredstavuje len krásu, pretože jeho škála je široká. Estetické hodnoty môže mať aj odpudivosť, záleží na uhle pohľadu a prístupe. Výber z diel na festivale DOM 2016 hľadá estetično na miestach, kde je jeho prítomnosť málo očakávaná. Aj obyčajné veci, alebo obyčajné situácie sa môžu stať narátormi svojich vlastných mikropríbehov. Môžu sa stať stredobodom mikrokozmu, ktorý má svoje vlastné pravidlá. Čo ak vezmeme zdanlivo všedné veci a predmety každodennosti a abstrahujeme z nich prehliadanú unikátnosť? Skrz rozprávané mikropríbehy obyčajnosti môžeme skúmať životný priestor a pocity, ktoré sú súčasťou každého bežného dňa. K nim patrí aj samota, ktorá nás podnecuje k intenzívnejšiemu a zvedavejšiemu vnímaniu pestrej všednosti. (Martina Ivičič, Radek Holomčík)

Čo pre umelcov znamená všednosť a krása nevýznamného alebo bezvýznamného momentu? Ako sa vyporiadavajú s banálnymi situáciami? Na to odpovedá expozícia DOM 2016 v zastúpení maľby, fotografie, objektov, inštalácií, verejnej akcie a videoartu.

Vystavujúci autori:
Karel Bařina, Margaréta Brozová, Roman Ďurček, Marek Halász, Jana Hirnerová, Barbora Horská, Ján Hrčka, Matej Hubcej, Marek Jarotta, Kristína Kandriková, Barbora Kmecová, Dominika Kočišová, Sebastián Komáček, Simona Kubicová, Miriam Trnková, Jozef Vančo

Kurátori výstavy: Martina Ivičič a Radek Holomčík
Grafický dizajn a výtvarná realizácia: Jana Korčeková

Tlačová správa 2016

FB event

Reklamy