DOM 2019

 

Video: Jakub Roček, Music: Mikuláš Kříž, Graphics: Karel Bařina

 

DOM 2019 AutoCorrect

30. 5. – 12. 6. 2019 

Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava

 

Vystavujúci autori:

Tero Abaffy, Martin Bízik, Radovan Dranga, Ivan Dudáš, Dominika Kolačkovská, Lucia Kotvanová, Marie Lukáčová, Lukáš Procházka 

Vystavujúci študenti Súkromnej strednej umeleckej školy dizajnu:

Emma Arnold, Linda Berkyova, Klára Kusá, René Lazový, Chiara Némethová, Martina Stančová

Kurátorky a organizátorky festivalu: Martina Ivičič a Marianna Brinzová

Grafický dizajn festivalu: Karel Bařina

PR: Hana Kucharovičová

 

PROGRAM:

30. 5. 2019 

18.00 – 21.00, otvorenie festivalu a vernisáž výstavy

FB event

 

6. 6. 2019

18.00 – 22.00, hlavný program festivalu

18.00     

Lucia Kotvanová: Čo by bolo keby, participatívny happening

18.30     

iniciatíva Zvol si info: Kristína Blažeková a Jakub Jusko, interaktívna prednáška

www.zvolsi.info

19:30    

iniciatíva #somtu: Veronika Pavlíková Klindová a Andrej Schulcz (Slovenská debatná asociácia), prednáška

20.30 – 22.00  

Nelo – VJ ZDEN: participatívne machine learning komponovanie s live VJ performance: CIRCULATION

FB event

 

12. 6. 2019

18.00 – 21.00, komentovaná prehliadka výstavy, finisáž a ukončenie festivalu

 

AutoCorrect

Čo pre nás v súčasnosti znamenajú pojmy korektnosť a slušnosť? Ako môžu v dnešnej spoločnosti tieto základné sociálne elementy upevniť svoje nenahraditeľné miesto? Čo môžeme spraviť, aby naše názory neboli korigované automaticky (autocorrect), ako nám to ponúkajú aplikácie na smartfónoch, tabletoch a počítačoch? Prečo je čoraz problematickejšie vnímanie správ a informácií z masmédií bežným divákom a jeho (ne)schopnosť rozlišovať medzi korektnou informáciou, zavádzaním a podvedomou manipuláciou? DOM 2019 AutoCorrect prostredníctvom výstavy etablovaných umelcov, ale aj študentov Súkromnej strednej umeleckej školy dizajnu, prednášok, diskusií a sprievodného programu hľadá na tieto otázky odpovede. Zameriava sa na problematiku informovanosti v spoločnosti a na manipulatívne ideologické zásahy do formovania verejnej mienky. DOM 2019 AutoCorrect je cielený najmä na najmladšiu generáciu Z a generáciu Y (tzv. mileniáli), ktoré si zvykli na diskusiu/dialóg vedený prevažne na sociálnych sieťach a na inteligentné chatboty ponúkajúce nám jednoduché úkony prijatia tzv. „lajkovanej“ pravdy alebo „post-pravdy“. Podujatie DOM 2019 AutoCorrect sa prostredníctvom vizuálneho umenia, prednášok a diskusií snaží zmapovať, pochopiť a vysvetliť podoby manipulácie s informáciami a informačné vojny. Nosnou témou festivalu je preto korektnosť a korektné vzťahy, ktorých absenciu v dnešných dňoch stále pociťujeme.

 

festivale

Festival DOM každoročne zhmotňuje myšlienku „diela otvoreného miestu“ v podobe skupinovej výstavy vizuálneho umenia so sprievodným programom. Proces realizácie smeruje k temporálnemu, nomádskemu, site-specific eventu. DOM nemá trvalé miesto, ale ako festival dočasne hosťuje v rôznych alternatívnych priestoroch a adaptuje sa na špecifiká daného miesta. Objavuje nové netypické priestory so snahou využiť ich potenciál na umelecko-prezentačné aktivity. Takouto prezentáciou približuje súčasné vizuálne umenie aj bežnému divákovi, ktorý je dôležitým elementom vo fáze recepcie diela. DOM neguje stereotypnú šablónu – umenie = centrum mesta a rozširuje ho aj do periférií. Zameriava sa na prezentáciu mladej generácie autorov zo Slovenska i zahraničia. Na predošlých štyroch ročníkoch festivalu DOM (2015 – 2018) sa predstavilo okolo 50 začínajúcich i etablovaných umelcov, vystúpilo 20 účinkujúcich performerov, hudobníkov či hudobných skupín zo Slovenska i zahraničia. Medzi nich patrili: Juraj Florek, Rišo Kitta, Sebastián Komáček, Mira Podmanická, Ján Hrčka, Marek Jarotta, Ivana Hrončeková, Ondrej Bělica, Jakub Roček, Kristína Kandriková, Mária Júdová a ďalší.

 

Vstup na program a výstavu: FREE

Trvanie výstavy: 30. 5. – 12. 6. 2019

Otváracie hodiny: PO – NE: 15.00 – 21.00

 

www.festivaldom.com  

fb: festivaldom2019

insta: @festival_dom 

 

Festival DOM 2019 AutoCorrect vznikol s podporou Fondu na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.

loga dom 02