DOM 2021 expedícia súčasného umenia
WILD FRUIT
3. 9. – 18. 9. 2021
Pistoriho palác, Štefánikova 25, Bratislava
◦
WILD FRUIT opening: piatok 3. 9. 2021, 18.00 – 22.00
WILD FRUIT live: sobota 11. 9. 2021, 14.00 – 22.00
WILD FRUIT afterparty: sobota 18. 9. 2021, 18.00 – 21.00
◦
Otváracie hodiny mimo programu: ut – ne: 14.00 – 19.00
◦
Kto reprezentuje WILD FRUIT?
Vystavujúci umelci
Andrea Uváčiková (SK/CZ) a Zuzana Bartošová (CZ)
Lenka L. Lukačovičová (SK) a Klaudia Korbelič (SK/CZ)
Denisa Slavkovská (SK) a Ľubomír Slovinský (SK)
Šimon Chovan (SK)
Lucia Veselá (SK)
Eden Mitsenmacher (USA/UK)
Petra Čížková (CZ/SK)
◦
Sprievodný program
Plant swap
Erik Pánči (SK)
Ľudmila Machová (SK)
Adriána Vančová – timmi (CZ/SK)
Kasha Potrohosh – beba kush (UA/SK)
Pokračovanie výstavy vo verejnom priestore v spolupráci s projektom Lonely Planet Trnávka
◦
Kurátorky
Martina Ivičič a Marianna Brinzová
Vizuálna identita
Karel Bařina
◦
PROGRAM
WILD FRUIT opening: piatok 3. 9. 2021, 18.00 – 22.00
18.00, otvorenie podujatia/vernisáž výstavy za účasti autorov a kurátoriek, komentovaná prehliadka výstavy
20.00 – 21.00, Erik Pánči (SK), hudobno-experimentálne vystúpenie
Erik Pánči v rámci programu DOM 2021 expedícia súčasného umenia – Wild Fruit odohrá dve hudobno-experimentálne kompozície, jednu v rámci vernisáže v piatok 3. 9. 2021 a druhú na záver podujatia v sobotu 18. 9. 2021.
◦
Erik Pánči (*1993, Ružomberok) študoval v ateliéri IN u Ilony Németh a v Ateliéri mal+by Klaudie Kosziby na VŠVU v Bratislave. Venuje sa vizuálnemu umeniu a hudbe, ktoré organicky prepája. Pri živých vystúpeniach používa analógový modulárny systém s kombináciou hry na piezoelektrický klavír. Jeho jedinečný senzitívny a filozofický prístup k tvorbe prináša osobitý pohľad na vnímanie prírody súčasným človekom. Čo vlastne pre človeka znamenajú už tak banálne vnímané a zároveň pandémiou znovuobjavené zážitky ako poryvy vetra, tok prameňa a šum stebiel trávy?
◦
WILD FRUIT live: sobota 11. 9. 2021, 14.00 – 22.00
14.00 – 21.00, PLANT SWAP
V priebehu celého trvania podujatia prebieha na výstave Wild Fruit rastlinný swap, ktorý vyvrcholí počas sobotňajšieho programu 11. 9. 2021. Návštevníci výstavy si budú môcť vymieňať prinesené izbové a úžitkové rastliny za tie, ktoré im ponúka priestor výstavy.
Prineste do Pistoriho paláca od 3. 9. do 11. 9. vaše výhonky, kvety alebo rastlinky, podeľte sa o ne s ostatnými, alebo ich vymeňte za iné.
◦
PLANT SWAP podporuje myšlienku zdieľania, napomáha rastu a prirodzenému rozmnožovaniu flóry v mestskom prostredí. Cieľom je sociálna angažovanosť a záujem o rastlinstvo v meste, výsadbu, komunitné záhrady a nadviazanie dialógu so spoluobyvateľmi mesta, známymi aj neznámymi, ktorí majú taktiež záľubu v rastlinách a zeleni. Do PLANT SWAP prispeje svojimi rastlinami aj umelkyňa Petra Čížková, ktorej záhrada susedí so záhradou liečivých rastlín Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského, kde pestujú okolo 850 rastlinných druhov. S dovolením vedenia záhrady si Petra mohla niektoré už „nepotrebné“ rastlinky presadiť a využiť ich aj na umelecké projekty. O niektoré z nich sa podelí s návštevníkmi, ktorí si budú môcť odniesť domov rastlinu práve z tejto kolekcie, napríklad Goetheho rastlinu súvisiacu s Petrinou prezentáciou v rámci Wild Fruit. Okrem Petry Čížkovej do rastlinného swapu veľkým počtom rastlín prispela aj umelkyňa a výtvarná pedagogička Magdaléna Brezovská, a taktiež kurátorky výstavy.
◦
14.00 – 18.00, Ľudmila Machová (SK), procesuálny workshop/happening
Ľudmila Machová počas sobotňajšieho programu na nádvorí Pistoriho paláca vytvorí participatívny environment z prírodnín, do ktorého zapojí aj divákov. Novovzniknuté prostredie bude v sebe integrovať štyri živly a vyzývať návštevníkov, aby ho prišli precítiť a prežiť. Divák bude mať okrem iného možnosť stať sa spolutvorcom diela a v priestore inštalácie sa spontánne prejaviť aj výtvarne.
◦
Ľudmila Machová (*1990, Bratislava) je absolventka Ateliéru mal+by Klaudie Kosziby a Ateliéru +- XXI prof. Daniela Fischera, akad. mal. na VŠVU v Bratislave. Prostredníctvom autorskej tvorby sa programovo zaoberá osobným i verejným priestorom, odkrývaním nenápadných väzieb medzi subjektom a objektom, hľadaním symbiotického súžitia človeka s prírodou, vykorenením a znovuzakorenením, „odprírodňovaním“ a jeho následkami v podobe vzniku artificiálnej krajiny.
◦
19.00 – 20.00, Adriana Vančová (SK/CZ) aka timmi, koncert/hudobná performance
Adriana Vančová (*1991, Poprad) je absolventka Ateliérov intermédií a digitálnych médií a audiovizuálnych médií na FVU AU BB. Venuje sa vizuálnemu umeniu a hudbe. Vo svojich živých setoch využíva sample, klávesové nástroje, field recordings a procesovaný spev, pomocou ktorých vytvára ťahajúce sa intímne drony s meditatívnou atmosférou. Kurátorsky stojí za „labelom“ a sériou koncertov nazvaných Rehole, zameraných na experimentálnu elektroniku, noise a ambient. Pôsobí v Prahe.
◦
20.00 – 21.00, Ľudmila Machová (SK),happening, štvrtý živel
◦
20.00 – 21.00, Kasha Potrohosh – beba kush (UA/SK), hudobné vystúpenie
◦
Kasha Potrohosh (*1995, Užhorod) je vizuálna umelkyňa, študentka VŠVU a hudobníčka, ktorá vystupuje pod pseudonymom beba kush. Napriek tomu, že pôsobí aj v experimentálnom noize-electro-techno-circuit-bending due Dj Mačička a Dj Kuratenko, sa jej vlastná elektronická tvorba spája skôr s fascináciou dronového a minimalistického zvuku. Rytmickosť, hravosť, opakovateľnosť a improvizácia sú charakteristickými črtami, ktoré jej sety definujú. Pôsobí v Bratislave.
www.kashapotrohosh.myportfolio.com
◦
WILD FRUIT afterparty: sobota 18. 9. 2021, 18.00 – 21.00
18.00 – 19.00, SPRIEVODCA GALAXIOU WILD FRUIT, kurátorský sprievod výstavou
◦
19.00 – 20.00, Erik Pánči (SK),hudobno-experimentálne vystúpenie
◦
OFF to PISTORI/WILD FRUIT v uliciach: 3. 9. – 30. 9. 2021, nonstop
◦
Petra Čížková (CZ/SK) – Goetheho rastlina, digitálna tlač a objekt, 2021
DOM 2021 expedícia súčasného umenia – Wild Fruit tento rok intenzívne spolupracuje s iniciatívou Lonely Planet Trnávka, ktorá sa sústreďuje na systematické mapovanie identity mestskej časti Trnávka v Bratislave. Vitrína Zora pri areáli KINO ZORA a billboard na zastávke MHD Slovinská na Trnávke sa stali miestom prezentácie diela Goetheho rastlina autorky Petry Čížkovej vo verejnom priestore. Dielo Goetheho rastlina je založené na laboratórnych pozorovaniach mikroskopických snímok rastlín prostredníctvom hi-tech skenovacích techník, pričom skúma vedecké tvrdenia o vzájomnej komunikácii rastlín, ktorá sa prirovnáva k neurónovej sieti ľudského mozgu.
◦