program

DOM expedícia súčasného umenia 2024

10 rokov festivalu

Sobota 5. 10. 2024 od 16.00 do 23.00

Dom umenia, Nám. SNP 12, Bratislava

–––

PROGRAM

Participatívne dielo

Martina Chudá (SK)

Autorská kniha

Dominika Bolgáčová (SK)

16.00

Workshopy

Katarína Cabala (SK) a Mária Šimová (SK) – AMFO

Martina Chudá (SK)

Erika Mészárosová (SK/HU)

Erik Pánči (SK)

Simona Vojtečková (SK)

Plant Swap

19.00    

Hudobno-performatívne vystúpenia

Erik Pánči (SK)

Barbora Tomášková (SK) + hostia: Emilio Gordoa (MX) a Robert Kolář (SK)

21.30    

Afterparty a oslava 10. výročia festivalu

Erik Pánči (SK)

–––

Martina Chudá (SK) – Post‑communication, inštalácia a participatívne dielo, 2022 – 2024

Autorka sa zaoberá kultúrno‑sociálno‑politickými témami cez prizmu súčasného feminizmu a jeho princípov. Komentuje spoločenské dianie i verejný priestor. Pre podujatie DOM v roku 2022 v Prűger-Wallnerovej záhrade vytvorila inštaláciu z nájdených starých bytových schránok, ktorá sa v roku 2024 reinštalovala do interiéru Domu umenia. Na miesto pôvodných štítkov s menami obyvateľov a vlastníkov schránok Martina Chudápridala nápisy narážajúce na informačnú explóziu, postkomunikáciu (nielen) v online priestore a na ochladenie medziľudských vzťahov či už lokálnych, susedských, intímnych alebo aj medzinárodných a globálnych. Na štítkoch sa objavujú podsvietené nápisy ako blikajúce kontrolky hodnôt, ktoré v dnešnej spoločnosti absentujú alebo sú potlačené (ľudskosť, empatia, solidarita atď.). K nim sú ako pendant pridané heslá zložené z klávesových písmen narážajúce na negatívne aspekty digitálnej komunikácie (DISINFORMATION, MONITORING, MANIPULATION atď.).

Inštalácia Post‑communication vyzýva divákov k participácii. Dáva im možnosť reagovať, vyjadriť sa a vhodiť svoj odkaz. Zúčastnení môžu zanechať odkaz aj Ministerstvu kultúry, Domu umenia a Kunsthalle alebo celkovo reagovať na súčasný stav kultúry. Vo vestibule Domu umenia bude dielo nainštalované a publiku dostupné až do konca roka 2024. Odkazy budú zo schránok priebežne vyťahované a zverejňované. Na konci z nich vznikne autorská knižka.

–––

Dominika Bolgáčová (SK) – UN•ATTACHED, autorská kniha, fotografie, 2022 – 2023/2024

Autorská kniha Dominiky Bolgáčovej s názvom UN•ATTACHED vznikla ako súčasť rovnomennej inštalácie prezentovanej počas festivalu DOM expedícia súčasného umenia 2023 – Záhrada². Publikácia je výsledkom časozberného projektu, ktorý zaznamenáva dvanásť mesiacov pravidelných návštev a postupného budovania vzťahu k Prüger‑Wallnerovej záhrade. Kniha je vizuálno-textovým denníkom autorkiných pozorovaní a reflexií. Obsahuje fragmenty osobného denníka, ktorý si písala počas svojich návštev tohto územia. Prostredníctvom fotografií zachytáva momenty, ktoré prebiehajú bez povšimnutia v rýchlom tempe mestského života. Pripomína detaily, ktoré už dnes v záhrade nie sú viditeľné. Kniha UN•ATTACHED tak prináša intímny obraz o vzťahu človeka k prírode a dôležitosti všímavosti voči premenám.

–––

Katarína Cabala (SK) a Mária Šimová (SK) – Kyanotypia /tónovanie cviklovou šťavou a kávou/lumenprinty /kreslenie chémiou, workshop

Na workshope Kyanotypie sa zúčastnení oboznámia s historickou fotografickou technikou z 19. storočia, ktorá je veľmi jednoduchou a ekologickou alternatívou klasických fotoprocesov bez použitia fotoaparátu. Vďaka kyanotypii vznikajú modrobiele kontaktné fotografie na papieri – ako priamy negatív obrazového materiálu položeného na papier potretý chémiou. Ide o priamu tvorbu zachytenia reality bez pomoci optického zariadenia, pričom snímačom je vrstva citlivá na svetlo. Následne je možný dodatočný proces tónovania obrazu cviklovou šťavou alebo kávou. Podobný proces bude prebiehať aj pri tvorbe lumenprintov, ktoré si diváci tiež môžu vyskúšať. Pri lumenprinte je samotnou vrstvou citlivou na svetlo fotografický papier. Na ňom, ukladaním predmetov a pomocou svetla, budú vznikať odtlačky priloženého materiálu. Účastníci si budú môcť domov odniesť netradičné printy/fotografie, ktoré budú vychádzať z tohtoročného grafického vizuálu festivalu alebo si vytvoriť vlastné koláže motívov z prírodnín.

Workshopom budú zúčastnených sprevádzať študentky Katedry fotografie a nových médií VŠVU v Bratislave. Tie sa venujú rôznym podobám fotografie a uvažovaním o nej, pričom relativizujú jej obraznosť. Workshop kyanotypie vznikol v spolupráci s AMFO, celoštátnou postupovou súťažou a výstavou amatérskej fotografickej tvorby, ktorá je jedinou svojho druhu na Slovensku (od roku 1952), a s Národným osvetovým centrom v Bratislave, ktoré AMFO zastrešuje.

–––

Martina Chudá (SK) – „Good News“, workshop

Martina Chudávo svojom workshope „Good News“ využije techniku koláže pri tvorbe titulkov fiktívnych článkov s pozitívnym obsahom. Cieľom je vniesť optimizmus do sveta preplneného negatívnymi správami. Workshop rozvíja vizuálnu gramotnosť, tvorivosť a kritické myslenie. Dôležitý je však dôraz na silu pozitívnych správ pri ovplyvňovaní verejnej mienky a vytváraní vyváženejšieho mediálneho priestoru. Zúčastnení budú môcť následne svoje textové koláže/správy vhadzovať do inštalácie tvorenej schránkami – dielo Martiny Chudej Post‑communication – umiestené dole vo vestibule Domu umenia.

–––

Erika Mészárosová (SK/HU) – Kanibalizmus, workshop

Projekt KANIBALIZMUS skúma nadvládu človeka nad prírodou ako zrkadlo mocenských štruktúr v spoločnosti. Prostredníctvom obradného pečiva, ktoré symbolicky reprezentuje menšiny „pojedané“ väčšinou odhaľuje rôzne formy útlaku – nadvládu mužov nad ženami, bohatých nad chudobnými, moc väčšiny nad akoukoľvek menšinou a vykorisťovanie prírody. Tieto témy tvoria základ projektu, ktorý kriticky poukazuje na deštruktívne procesy prítomné v našej spoločnosti. V rámci workshopu účastníci preskúmajú ako môže tradičné obradné pečivo reflektovať súčasné spoločenské problémy. Naučíme sa pracovať s kysnutým cestom a pripravovať obradné pečivo podľa tradičných slovenských receptov. Súčasťou tvorby budú aj jedinečné vizuálne „obrazy z trúby“, ktoré vzniknú počas pečenia. Záverečná spoločná konzumácia pečiva symbolicky uzatvorí rituál a vytvorí priestor na reflexiu týchto tém.

–––

Erik Pánči (SK) – Mladí dospievajú, workshop

Erik Pánči vytvorí pre festival DOM expedícia súčasného umenia 2024 participatívnu pohybovú udalosť, v ktorej sa návštevníci budú môcť zapojiť do hlbšieho vnímania okolitých zvukov. Pánči sa vo svojej autorskej tvorbe venuje zaznamenávaniu a archivácii rôznych prírodných i syntetických zvukov. Publiku predstaví alternatívny spôsob ich vnímania s využitím rôznych prírodných materiálov. Návštevníci budú môcť prežiť spoločnú netradičnú akusticko-haptickú skúsenosť prítomnosti.


–––

Simona Vojtečková (SK) – Reminiscencia, workshop

Simona Vojtečková do priestoru Domu umeniaprináša participatívny workshop. Ním nás nabáda, aby sme sa rozpamätali na náš domov ako priestor, kde sme vyrastali. Spomienky na domov sú vždy subjektívne. S domovom sa každému z nás spájajú aj rôzne iné vnemy. Pri tvorbe spoločného participatívneho diela bude autorka používať roztopený včelí vosk a plátno. Prostredníctvom nánosu línií kresby voskom sa na plátne vytvoria vyblednuté miesta. Následne sa na túto vrstvu nanesie prírodné farbivo, čím sa spomienky znova vyvolajú. Včelí vosk ako materiál a produkt činnosti včiel je odkazom k dôležitosti návratu od egocentrizmu k ekocentrizmu. Výsledok/odtlačok tvorby spoločného diela nás nabáda vyčistiť nánosy kolektívneho vedomia. Prostredníctvom vône sa včelí vosk stáva sprievodcom alebo transferom na ceste ku spomienkam. Návštevníci na spoločné plátno nanesú vosk vtáčím pierkom, a tým vytvoria maskovaciu vrstvu. Následným nanesením farbív na povoskovanú stopu na plátne sa vyblednutá spomienka vyvolá – zviditeľní.

–––

Plant Swap

Už niekoľko rokov býva súčasťou sprievodného programu festivalu DOM expedícia súčasného umenia Plant Swap.Preto vás ním potešíme aj tento rok.V rámci výmeny rastlín sa budete mať možnosť ujať niektorej z našich rastliniek alebo ju prísť vymeniť za vašu. Takú, ktorá by urobila radosť niekomu inému.

–––

Erik Pánči (SK) – hudobno-performatívne vystúpenie + afterparty, elektronika

Tvorba Erika Pánčiho vzniká cieleným vrstvením terénnych nahrávok prostredníctvom minimalistickej a repetetívnej kompozície. Pre happeningy si vytvára miesto-špecifické soundtracky. Používa rôzne varianty nástrojov analógového sveta, ktorými vyjadruje svoje videnie (počutie) skutočnosti. Erik Pánči sa venuje experimentálnej hudbe a vizuálnemu umeniu. Jeho hudobné sety sú konceptuálne naviazané na uvažovanie o štruktúre časopriestoru. Terénnym nahrávaním zaznamenáva analógové zvuky, ktoré tvoria uchopiteľne existenčný základ jeho skladieb. Jeho tvorba vychádza z filozofického uvažovania a myšlienkových experimentov spojených s teoretickou fyzikou.

Počas večerného programu festivalu DOM expedícia súčasného umenia 2024 sa predstaví dva krát. Prvé vystúpenie bude mať experimentálny charakter. Počas druhého – v rámci afterparty podujatia – predstaví svoj autorský hudobno-tanečný set.

–––

Barbora Tomášková (SK) + hostia: Emilio Gordoa (MX) a Robert Kolář (SK) – hudobno-performatívne vystúpenie

Experimentálne hudobné vystúpenie Barbory Tomáškovej (skladateľky-performerky), Roberta Kolářa (hráča na trúbku) a Emilia Gordou (perkusistu) ponúka jedinečné preskúmanie zvuku a improvizácie. Zvukové objekty Barbory Tomáškovej v kombinácii s elektronickými prvkami, Kolářova virtuozita na trúbke a komplexná perkusná práca Emilia Gordou sa prelínajú, čím vytvárajú imerzívny zvukový zážitok. Vystúpenie vyzýva publikum, aby sa ponorilo do nepredvídateľnosti zvuku. Posúva hranice tradičnej hudby, a tiež ponúka hlboké a pohlcujúce preskúmanie rytmu a rezonancie.

Barbora Tomášková – zvukové objekty, violončelo, vokál, elektronika

Emilio Gordoa – perkusie a elektronika

Robert Kolář – trúbka